Jönnek a visszaváltható IKEA-bútorok: biznisz vagy környezetvédelem?

Jövőre várhatóan visszavihetjük használt IKEA-bútorainkat az áruházakba. A lépés a vállalat szerint elsősorban a fenntarthatóságot szolgálja, de a mögötte húzódó filozófia üzleti előnyökkel is járhat. Minden a körkörös gazdaságról a digitális Heti Válasz legfrissebb számában.
Az IKEA volt az első nagyvállalat, amely arculata középpontjába helyezte a zöldgondolatot: már a kilencvenes évek katalógusaiban a fenntartható erdőgazdálkodás ígéretével igyekezett vonzóvá tenni bútorait. Az elmúlt hetekben újabb fontos kezdeményezésükről röppent fel a hír. Ha minden jól alakul, 2019-től visszavihetjük IKEA-bútorainkat az áruházakba, ahol csökkentett áron újra értékesítik azokat, az ügyfél pedig ajándékkártyát kap cserébe.
Első látásra nem egyértelmű, hogy fenntarthatósági kezdeményezésről van szó, hiszen a használt IKEA-bútoroknak virágzó piaca van. Pedig a lépés annak a vállalásnak a kulcseleme, hogy az IKEA 2030-ig 100 százalékig körkörös működésű lesz. A körkörös gazdaság (circular economy) egy évtizedek óta létező, de az utóbbi években nagy lendületet kapó, ökológiai ihletettségű gazdaságfilozófia, amely a jelenlegi, lineáris gazdaság fenntartható alternatívájaként határozza meg magát. Miben több a hulladék-újrahasznosításnál? Milyen adóreformmal lehetne szolgálni a terjedését? Mit mondanak az elképzelés kritikusai?
![]() |
Részletek a friss Heti Válaszban. Lapunk jelenleg csak elektronikus formában kapható a Digitalstand.hu oldalon. Csak egy kattintás!